ادامه گسترش وبا در هائیتی & روند نگران کننده& است

اولریکا ریچاردسون، مقیم و هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه سازمان ملل در این کشور کارائیب، روزنامه نگاران در نیویورک را در مورد شیوع مرگباری که در 2 اکتبر اعلام شد، به روز کرد.

تاکنون 283 نفر فوت کرده اند، نزدیک به 12000 نفر در بیمارستان بستری شده اند و بیش از 14000 مورد مشکوک ثبت شده است.

افزایش موارد

«آنچه در واقع شاهد آن هستیم، نه تنها افزایش مداوم موارد وبا، بلکه همچنین افزایش موارد وبا است به مناطق گسترش یابد،” او گفت.

“در هشت بخش از 10 بخش، موارد تایید شده وبا وجود دارد، و همین است یک روند نگران کننده برای ما و کشور.»

خانم. ریچاردسون برای دیداری سه روزه در مقر سازمان ملل به سر می‌برد تا با مقامات ارشد و همکارانش در مورد شیوع این بیماری که در بحبوحه بی‌ثباتی سیاسی، خشونت گروه‌ها و گرسنگی بی‌سابقه آشکار می‌شود، ملاقات کند.

فراخوان فلش ماه گذشته برای حمایت از واکنش اضطراری وبا و ارائه کمک های نجات دهنده به 1.4 میلیون نفر که در مناطق آسیب دیده زندگی می کنند، راه اندازی شد. او گفت که تا امروز حدود 23.5 میلیون دلار دریافت شده است.

اولریکا ریچاردسون (مرکز)، مقیم و هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در هائیتی از یک مرکز درمان وبا در پورتو پرنس بازدید می کند.

UNOCHA/کریستین کریکبوم

اولریکا ریچاردسون (مرکز)، مقیم و هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در هائیتی از یک مرکز درمان وبا در پورتو پرنس بازدید می کند.

ناامنی و تخلف

ضمن تشکر از بودجه، خانم ریچاردسون با نزدیک شدن به سال جدید نیازهای بسیار زیاد را برجسته کرد.

او گفت: «در واقع، نیازهای بشردوستانه همچنان در حال افزایش است.» وی افزود که سازمان ملل در حال حاضر در حال آماده سازی طرح واکنش بشردوستانه 2023 برای هائیتی است که 719 میلیون دلار یا تقریباً دوبرابر مبلغ درخواستی در سال جاری است.

در همین حال، او گزارش داد که “ناامنی همچنان بیداد می کند، با گزارش های واقعا وحشتناک از نقض حقوق بشر.”

باندها تقریباً بر 60 درصد از پایتخت، پورتو پرنس، تسلط دارند و از ابزارهای وحشتناکی برای تحت کنترل نگه داشتن جمعیت استفاده می کنند، از جمله خشونت جنسی. زنان و دختران تحت تأثیر قرار می گیرند، اما مردان و پسران نیز تحت تأثیر قرار می گیرند، زیرا باندها بر سر قلمرو می جنگند.

«آن قلمرو هم ارزش جنگیدن و هم دفاع به هر قیمتی را دارد و هزینه اش همین جاست هزینه انسانی،” او گفت.

ناامنی همچنین باعث آوارگی گسترده به ویژه در پایتخت شده است. حدود 155000 نفر ریشه کن شده اند که از ماه اوت تقریباً 80 درصد افزایش داشته است.

تعهد سازمان ملل

خانم. ریچاردسون همچنین به یک پیشرفت مثبت اشاره کرد و خاطرنشان کرد که بیش از نیمی از مدارس با وجود همه چالش ها بازگشایی شده اند.

تعطیلی مدارس حدود چهار میلیون کودک را تحت تاثیر قرار داده است که بسیاری از آنها از زمان شروع همه گیری کووید-19 به آموزش دسترسی مناسبی نداشته اند.

هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه در هائیتی بر حمایت مستمر سازمان ملل متحد از این کشور چه در زمینه مقابله با وبا، چه در زمینه آموزش و چه در توزیع غذا و سایر اقلام به خانواده های آسیب پذیر تاکید کرد.

می‌توانید تصور کنید، ما چالش‌های لجستیکی و چالش امنیتی داریم، اما ما می توانیم حضور داشته باشیم و می توانیم به مردم کمک کنیماو به خبرنگاران گفت.

«ما بدیهی است که روی آسیب پذیرترین افراد تمرکز می کنیم، اما همچنین سعی می کنیم تمرکز خود را بر روی دلایل اصلی ساختاری واقعی از دست ندهیم. بنابراین، ما فساد داریم، معافیت از مجازات داریم، حکمرانی داریم و همه اینها باید در مرکز تفکر ما باشد.»

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.