تاثیر قند خون بالا 5 گام برای محافظت از چشم و بینایی برای افراد مبتلا به دیابت سلامت نیوز

مدیریت قند خون بالا: احتمالاً از قبل می‌دانید که اگر شما یا یکی از عزیزانتان دیابت دارید، حفظ سطح قند خون در محدوده توصیه شده چقدر مهم است. با مدیریت مناسب قند خون، HbA1c، سطح کلسترول و فشار خون، می‌توان از مشکلات سلامتی بزرگ و طولانی‌مدت مانند از دست دادن بینایی، بیماری قلبی و بیماری کلیوی جلوگیری کرد یا به تأخیر انداخت.

دیابت می تواند تأثیر منفی جدی بر روی چشم داشته باشد که می تواند منجر به نابینایی یا اختلال بینایی شود. این به این دلیل است که قند خون بالا می تواند مویرگ های ظریف ترین بافت های چشم را که سیگنال ها را به مغز منتقل می کند و دید واضح را امکان پذیر می کند، از بین ببرد. از دست دادن دائمی بینایی ممکن است در نتیجه این آسیب شبکیه ناشی از فشار خون بالا باشد. با این حال، امیدی وجود دارد. با نظارت و تنظیم سطح قند خون طبق توصیه پزشک می توان از آسیب چشمی عمده جلوگیری کرد.

مدیریت قند خون بالا: پنج اقدام برای کمک به محافظت از بینایی در طول دیابت

اعداد را درک کنید

هنگامی که سطح قند خون افزایش می یابد، رگ های خونی ظریفی که ظریف ترین نواحی چشم را تغذیه می کنند، اغلب اولین کسانی هستند که آسیب می بینند. قند خون بالا به طور خاص به شبکیه آسیب می رساند. بافت نازکی که حدود 65 درصد از پشت چشم را تشکیل می دهد شبکیه نامیده می شود. بسیاری از سلول های حساس به نور در آنجا قرار دارند و به چشم ها اجازه می دهند اطلاعات بصری را از طریق عصب بینایی به مغز منتقل کنند.

رگ های خونی که شبکیه را تامین می کنند با افزایش سطح قند خون آسیب می بینند. تاری دید ممکن است به طور موقت یا دائمی در نتیجه این امر ایجاد شود. رتینوپاتی دیابتی، گلوکوم و آب مروارید سه بیماری چشمی متمایز هستند که در افراد مبتلا به دیابت بسیار شایع هستند. تشخیص و مداخلات به موقع می تواند چنین عوارضی را به حداقل برساند. با پیگیری سطح قند خون، می توان خطر ابتلا به این شرایط دزدی بینایی را کاهش داد.

همچنین بخوانید: اختصاصی: قند خون بالا – 15 نکته برای کنترل دیابت و داشتن زندگی سالم در سال جدید

سیگار نکش

هر سیستم فیزیولوژیکی با سیگار آسیب می بیند، اما دیابتی ها به ویژه آسیب پذیر هستند. استعمال دخانیات به سیاهرگ‌ها، شریان‌ها و مویرگ‌های بدن آسیب می‌زند و آسیب چشمی مرتبط با دیابت را تشدید می‌کند. چه سیگاری هستید و سعی کرده اید سیگار را ترک کنید یا برای اولین بار می خواهید آن را ترک کنید، تسلیم نشوید. در مورد گزینه های خود با پزشک خود صحبت کنید.

حرکت دادن آن

ورزش به همان شیوه ای که سیگار کشیدن برای همه سیستم های فیزیکی مفید است، پس حرکت کنید! بعد از ناهار، چند دور در اطراف بلوک بروید. چند قدم اضافی بردارید و در انتهای پارکینگ پارک کنید. ورزش منظم می تواند خطر ابتلا به بیماری چشم دیابتی را کاهش دهد زیرا سطح قند خون را کاهش می دهد. هر هفته آن را در تقویم خود قرار دهید تا به شما یادآوری کند که برای این قرار ملاقات با خودتان وقت بگذارید که زندگی شما را بهبود می بخشد. قبل از شروع هر برنامه تمرینی، آن را با پزشک خود در میان بگذارید تا تمریناتی را که توصیه می کند، بیابید.

روی تغذیه سالم تمرکز کنید

شما همان چیزی هستید که می خورید، از زمان جوانی به همه ما گفته اند. تغذیه سالم منجر به سلامت چشم می شود. یک رژیم غذایی متعادل و حاوی وعده‌های غذایی داشته باشید که مواد مغذی خوبی برای محافظت از چشم‌های دیابتی در اختیار بدن شما قرار می‌دهد. ویتامین های A، C، E، بتاکاروتن، لوتئین، اسیدهای چرب امگا 3، روی و زآگزانتین برخی از آنها هستند. مصرف یک رژیم غذایی سرشار از سبزیجات برگ دار، ماهی های چرب مانند سالمون، ماهی تن، یا ماهی خال مخالی، آجیل هایی مانند گردو و بادام، لوبیا، عدس و قارچ به شما کمک می کند تا به این هدف برسید. حفظ یک رژیم غذایی با گلیسمی پایین برای مدیریت سطح قند خون مهم است.

معاینه سالیانه چشم گشاد شده

بهترین نکته برای آخرین مورد محفوظ است: یک بار در سال، یا در صورت توصیه بیشتر، معاینه کامل چشم را از چشم پزشک خود انجام دهید تا مطمئن شوید که تلاش شما برای کنترل قند خون به حفظ سلامت بینایی شما کمک می کند. ممکن است در این ویزیت غربالگری آب مروارید، گلوکوم و رتینوپاتی دیابتی انجام شود. با گشاد شدن چشم ها مردمک ها بزرگ می شوند و به چشم پزشک اجازه می دهند شبکیه، ماکولا و عصب بینایی را از نزدیک بررسی کند. پزشک شما می‌تواند رتینوپاتی دیابتی را در مراحل اولیه آن مدت‌ها قبل از اینکه علائمی داشته باشید، با بررسی این بافت‌های حساس شناسایی کند.

(دکتر کولدیپ دول، مدیر پزشکی – بیمارستان چشم HV Desai PBMA، بیمارستان شریک Orbis)

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

تماس با ما