تحریم های شورای امنیت از ابزار صریح تا ابزار حیاتی

این پیام اصلی بود که رزماری دی کارلو، معاون دبیرکل در امور سیاسی و صلح، روز دوشنبه در جریان مناظره روز دوشنبه درباره تحریم‌ها به شورای امنیت انتقال داد، که بر پیامدهای ناخواسته ناشی از آن، به ویژه در زمینه بشردوستانه متمرکز بود. .

به گفته خانم دی کارلو، در حال حاضر 14 رژیم تحریمی شورا در سراسر جهان وجود دارد.

این اقدامات تحریمی از حل مناقشه حمایت می کند لیبی، مالی، سودان جنوبی سوگند یمن; جلوگیری از تغییرات غیرقانونی دولت در مکان هایی مانند گینه بیسائو; و جلوگیری از بهره برداری غیرقانونی از منابع طبیعی که فعالیت های گروه های مسلح را تامین مالی می کند جمهوری آفریقای مرکزی (CAR)، جمهوری دموکراتیک کنگو سوگند سومالی.

آنها همچنین فعالیت های گسترش سلاح های هسته ای را محدود می کنند جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره شمالی) و تهدید تروریستی ناشی از گروه های تروریستی اسلام گرا (داغ) القاعده و وابستگان آنها.

به گفته مسئول امور سیاسی سازمان ملل، اما تحریم ها “به خودی خود یک هدف نیستند”.

وی تصریح کرد: برای موثر بودن، تحریم ها باید بخشی از یک راهبرد سیاسی جامع باشد که همراه با گفتگوی مستقیم سیاسی، میانجیگری، حفظ صلح و ماموریت های سیاسی ویژه باشد.

اقدامات هدفمند

در سال‌های اخیر، شورای امنیت تلاش کرده است از پیامدهای نامطلوب برای جمعیت غیرنظامی و دولت‌های ثالث اجتناب کند. دی کارلو گفت.

به عنوان مثال، در مورد تحریم های تسلیحاتی، معافیت هایی به طور معمول برای واردات تجهیزات غیر کشنده لازم برای کمک های بشردوستانه اعطا می شود.

در مورد ممنوعیت سفر، معافیت هایی به دلایل پزشکی یا مذهبی یا برای شرکت در فرآیندهای صلح ارائه می شود. معافیت‌ها برای مسدود کردن دارایی‌ها امکان پرداخت برای غذا، آب و برق یا دارو را فراهم می‌کنند.

شورای امنیت همچنین معافیت های بشردوستانه دائمی در سومالی و افغانستان و همچنین معافیت های موردی در لیبی، یمن و کره شمالی ایجاد کرده است.

این مسئول سیاسی گفت که تحریم‌ها همچنین در واکنش به تغییرات میدانی «به طور مستمر» تعدیل می‌شوند و چگونگی خاتمه تحریم‌ها علیه اریتره توسط شورا و کاهش چشمگیر شرایط تحریم تسلیحاتی در CAR را مورد تاکید قرار داد.

در نتیجه این تغییرات، تنها یک کشور عضو گزارش داده است که در دهه گذشته با “مشکلات اقتصادی ویژه” ناشی از تحریم های شورا مواجه بوده است.

اهداف بشردوستانه


رزماری دی کارلو، معاون دبیرکل در امور سیاسی و صلح، در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره مسائل کلی مرتبط با تحریم ها توضیح می دهد.

رزماری دی کارلو، معاون دبیرکل در امور سیاسی و صلح، در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره مسائل کلی مرتبط با تحریم ها توضیح می دهد. عکس سازمان ملل/اسکیندر دبیبه

10 سال گذشته همچنین نشان داده است که تحریم ها می تواند بیش از محدود کردن هجوم تسلیحات و مهمات یا تامین مالی گروه های مسلح انجام دهد. تقریباً همه رژیم‌ها اکنون تلاش می‌کنند تا استانداردهای بشردوستانه بین‌المللی را رعایت کنند.

برای مثال، در سال 2020، تعهدات بشردوستانه به آزادی زنان و کودکان ربوده شده از پایگاه های نظامی در سودان جنوبی کمک کرد. در جمهوری دموکراتیک کنگو فضا را برای مذاکره در مورد آزادی کودکان توسط گروه های مسلح باز کرد.

“سیگنال غیر قابل اشتباه”

تحریم ها نیز هدفمندتر شده اند و بیش از 50 فرد و نهاد در لیست ها قرار گرفته اند.

این مورد در مورد سلطان زابین، مدیر بخش تحقیقات جنایی (CID) در صنعا، یمن بود، که به دلیل شکنجه و خشونت جنسی در درگیری مورد تحریم قرار گرفت. و احمد آگ آلباچار، خودخوانده “رئیس کمیسیون بشردوستانه” منطقه ناآرام کیدال در مالی، به دلیل ممانعت از ارسال کمک های بشردوستانه.

اعمال تحریم ها صرفاً برای چنین اقداماتی اقدامی نسبتاً جدید و خوشایند است. استفاده از آن یک سیگنال غیرقابل انکار می فرستدخانم. دی کارلو بحث کرد.

نگرانی ها

برای معاون دبیرکل، تحول از تحریم‌های جامع به هدفمند نشان‌دهنده تغییر دریا بود، اما هنوز نگرانی‌هایی وجود دارد.

او گفت که ادامه مشکل در احیای فرآیند بانکی برای انجام انتقال‌های بشردوستانه به کره شمالی، از زمان فروپاشی آن در سال 2017، نمونه بارز چالش‌هایی است که پیش می‌آید.

خانم “بازیگران مالی و سایر ارائه دهندگان خدمات ممکن است شرایط اضافی را تحمیل کنند، هزینه های خود را افزایش دهند یا به سادگی از ارائه کالاها و خدمات درخواستی خودداری کنند و در نتیجه از ارائه کمک های بشردوستانه جلوگیری کنند.” دی کارلو گفت.


زنان، کودکان و سایر گروه‌های آسیب‌پذیر بیشتر تحت تأثیر تحریم‌های یکجانبه قرار دارند.

© یونیسف/دلیل سلیمان

زنان، کودکان و سایر گروه‌های آسیب‌پذیر بیشتر تحت تأثیر تحریم‌های یکجانبه قرار دارند.

او با این استدلال که بیشتر می توان انجام داد، نمونه قطعنامه 2615 را که اواخر سال گذشته برای ایجاد معافیت بشردوستانه برای کمک به مردم افغانستان تصویب شد، به اشتراک گذاشت.

وی در پایان گفت: معافیت‌های دائمی مشابه در سایر رژیم‌های تحریمی می‌تواند راه درازی برای پاسخگویی به نیازهای حیاتی جمعیت غیرنظامی داشته باشد.

کار روزانه

مارتین گریفیث، رئیس امور بشردوستانه نیز بر معافیت های تصویب شده برای افغانستان تاکید کرد و گفت که آنها اجازه می دهند عملیات ادامه یابد.

رئیس سازمان بشردوستانه تصریح کرد: تحریم‌ها می‌توانند هوشمندانه و هدفمند باشند، اما تبعیت از آنها همیشه یک عنصر روزمره در کار سازمان ملل و شرکای آن است.

آنها می توانند بر تدارکات، امور مالی و توانایی ما برای ارائه تأثیر بگذارند. آنها می توانند به تاخیر یا توقف پروژه های بشردوستانه منجر شوند. و برخی می توانند رفاه کل بخش های جامعه مدنی را تهدید کنند“، او گفت.

به گفته آقای گریفیتس، که همچنین به عنوان هماهنگ کننده امداد اضطراری سازمان ملل عمل می کند، تحریم هایی که توسط خود کشورهای عضو اعمال می شود اغلب دامنه وسیع تری نسبت به تحریم های اعمال شده توسط شورای امنیت دارند.


مارتین گریفیتس، معاون دبیر کل سازمان ملل در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده امداد، در مورد مسائل بشردوستانه با رهبری طالبان در کابل، افغانستان گفتگو می کند.

نگرانی ها

رئیس امور بشردوستانه سپس برخی از نگرانی‌های خود را بیان کرد، مانند مشکلات در تعامل با افراد یا نهادهای فهرست‌شده، که گاهی کنترل قابل‌توجهی بر زندگی کل جمعیت دارند.

این را هم گفت بانک ها و سایر اپراتورهای تجاری، با هدف جلوگیری از هرگونه خطر جریمه، می توانند به طور موثر خدمات را به مشتریان بشردوستانه انکار کنند.; اپراتورهای تجاری که به تجارت مواد غذایی، سوخت یا سایر ملزومات می پردازند نیز می توانند تصمیم بگیرند که احتیاط کنند که منجر به کمبود و افزایش قیمت می شود.

در نهایت، وقتی وزارتخانه‌ها و ادارات توسط افراد فهرست‌شده اداره می‌شوند، تحریم‌ها می‌توانند ارائه خدمات اجتماعی و ثبات اقتصادی را محدود کنند – یک پیامد ناخواسته آشکار.

پیشنهادات

برای کاهش این موضوع، معاون دبیرکل برخی زمینه‌ها را برای اقدام پیشنهاد کرد.

آقای. گریفیث از شورا خواست که از همان ابتدا، به جای رویه‌های مجوز مورد به مورد فعلی که می‌تواند «دست‌وپاگیر و ناکارآمد» باشد، برنامه‌های جامع بشردوستانه را در هر رژیمی ایجاد کند.

به گفته وی، این حفره ها و استثناها باید “به آرامی به قوانین ملی تبدیل شوند”، تا نگرانی های کمک کنندگان بشردوستانه، سازمان های غیردولتی و شرکت های خصوصی کاهش یابد.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما