جنگ تورم و حقوق نابرابر در سال

براساس اطلاعات منتشر شده در لایحه بودجه 1402، میانگین افزایش حقوق شاغلان و بازنشستگان در سال آینده 20 درصد خواهد بود.

به روگر دونیا هکستونی; در حالی که سال گذشته دولت افزایش 10 درصدی را برای این اقشار در نظر گرفته بود اما نرخ تورم در کشور بالاتر از حقوق بود و مردم را با مشکلات اقتصادی مواجه کرد. این مشکلات باعث شد تا دولت برای دومین بار حقوق کارمندان و بازنشستگان را افزایش دهد. پانزدهم آذرماه لایحه بودجه به مجلس ارسال می شود و زمزمه افزایش 20 درصدی حقوق ها انتقاد نمایندگان را نیز در پی داشته است که افزایش 20 درصدی حقوق را متناسب با تورم در کشور نمی دانند.

موضع شورا در مورد افزایش حقوق چیست؟

اما اسماعیلی نماینده این حزب و نایب رئیس کمیسیون مجامع تجمیعی با بیان اینکه دولت به دنبال افزایش 20 درصدی حقوق در سال آینده است، گفت: ما موافق افزایش 20 درصدی حقوق نیستیم. با وضعیت فعلی جامعه و به دلیل تورم». افزایش حقوق سال آینده باید بیش از 20 درصد باشد. در حال حاضر در حال مذاکره با دولت برای افزایش بیش از 20 درصدی حقوق به دلیل تورم هستیم.

همچنین اصغر سلیمی، عضو کمیسیون شورای اقتصاد، با اشاره به افزایش 20 درصدی حقوق در لایحه بودجه 1402 گفت: با توجه به افزایش قیمت ها و تورم در کشور، بسیاری از کارمندان ظلم شده اند. اجناس بیش از 20 درصد افزایش قیمت داشته اند و اگر 10 تا 20 درصد به حقوق اضافه شود پاسخی به تورمی که در جامعه وجود دارد وجود ندارد. وی ادامه داد: با افزایش حدود 20 درصدی حقوق شاغلان و بازنشستگان، این قشر تنها می توانند به زندگی روزمره خود بپردازند و چیزی برای سرمایه گذاری باقی نمی ماند.

این نماینده مجمع تاکید کرد: برای افزایش حقوق کارمندان باید قدرت خرید مردم را بالا ببریم و به فکر وضعیت خودرو، مسکن و معیشت مردم باشیم. در بودجه سال 1401 مقرر شد کوپن ها در اختیار مردم قرار گیرد تا بتوانند کالاهای مورد نیاز خود را خریداری کنند، اما دولت اقدامی نکرد. بنابراین باید ترتیبی را برای رفع نیاز مردم در نظر بگیریم تا دولت به آن عمل کند و باعث تورم مجدد در کشور نشود.

وی درباره اینکه در سال 1402 حقوق کارمندان و مستمری بگیران چقدر باید افزایش یابد، گفت: حقوق کارمندان و مستمری بگیران باید حدود 30 درصد افزایش یابد.

آیا دولت تجربه 1401 را تکرار می کند؟

شهباز حسن پور بیگلری نماینده بردسیر و سیرجان و عضو کمیسیون شورای اقتصاد بر لزوم افزایش حقوق شاغلان و مستمری بگیران بر اساس تورم در کشور تاکید کرد و گفت: افزایش حقوق شاغلان و مستمری بگیران باید مبنایی باشد. بر تورم، در غیر این صورت افراد با مشکلات اقتصادی مواجه خواهند شد

دولت باید حقوق سال آینده را با پیش بینی تورم افزایش دهد. وی ادامه داد: دولت نباید کاری را که امسال انجام داد تکرار کند. سال گذشته به دولت اعلام کردیم که تورم بیش از 10 درصد است و حقوق کارمندان باید بیشتر شود. اما این توافق محقق نشد و در اواسط سال دولت تصمیم به افزایش حقوق کارمندان و مستمری بگیران گرفت.

امسال بین 10 تا 57 درصد افزایش یافته است. این حالت ناهماهنگی و ناهماهنگی نیست. این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت باید پیش بینی دقیقی از تورم داشته باشد و بر اساس آن حقوق را افزایش دهد. بر اساس نرخ تورم، حقوق شاغلان و بازنشستگان در سال آینده باید حداقل 30 درصد افزایش یابد.

حسن پور با بیان اینکه واردات نفت در بودجه سال آینده افزایش می یابد، گفت: وزارت نفت به اهدافی که در بودجه 1401 پیش بینی شده بود، به طور کامل محقق شده است. لذا این پیام را به مجمع می دهد که برای بودجه سال 1402 با در نظر گرفتن وضعیت بازار و ارتباطی که دولت در بحث دیپلماسی اقتصادی منطقه آغاز کرده است می توان واردات نفت بیشتری را در نظر گرفت. وی ادامه داد: دولت تا 24 آذرماه بودجه را تقدیم مجلس می کند.

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما