سناتور می گوید ژایر بولسونارو برزیل در جلسه ای برای لغو انتخابات شرکت کرد و از طرح پیشنهادی منصرف نشد.

سناتور مارکوس دو وال روز پنجشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که هم او و هم بولسونارو در یک گفتگوی خصوصی در 9 دسامبر که توسط متحد بولسونارو و نماینده وقت کنگره، دانیل سیلویرا سازماندهی شده بود، حضور داشتند.

بر اساس گزارش وال، سیلویرا طرحی را برای بی اعتبار کردن انتخابات اخیر پیشنهاد کرد و به وال پیشنهاد کرد که ملاقاتی با رئیس دادگاه انتخاباتی و قاضی دادگاه عالی الکساندر د مورائس را ترتیب داده و مخفیانه ضبط کند.

دو وال گفت که به او گفته شده است که قاضی را وادار کند تا چیزهایی را بیان کند که در مورد اعتبار رای و بی طرفی دادگاه انتخاباتی تردید ایجاد کند.

او همچنین اسکرین شات هایی از پیام های واتس اپ خود با سیلویرا درباره جلسه و برنامه منتشر کرد.

وال در تشریح نقش بولسونارو در گفتگو گفت که رئیس جمهور در مورد این پیشنهاد سکوت کرده و آن را ناامید نکرد. او گفت که تصور می کند توافقی وجود دارد.

دو وال گفت: “این دانیل (سیلویرا) بود که صحبت کرد. گفتم بعداً در مورد آن فکر می کنم و با هم تماس خواهم گرفت.”

وال همچنین گفت: «بسیار واضح بود که اگر یک سناتور این مأموریت را بپذیرد، او در موقعیتی قرار دارد که می‌تواند ایده‌اش را دستکاری کند و (بولسونارو) ایده‌اش را بپذیرد».

تیم حقوقی سیلویرا به درخواست CNN برای اظهار نظر پاسخ نداد.

به گفته وال، او در نهایت در 14 دسامبر با دی مورائس ملاقات کرد، اما به جای ضبط این برخورد، به قاضی در مورد توطئه هشدار داد. دی مورائس علناً اظهار نظری نکرده است.

روز پنجشنبه، د مورائس، که مسئول تحقیقات جاری در مورد شورش‌های 8 ژانویه است، طبق یک سند دیوان عالی به وال دستور داد ظرف پنج روز به پلیس فدرال تحویل دهد.

دو وال همچنین گفت که سیلویرا به او گفته است که این طرح شامل دفتر امنیت نهادی برزیل (GSI) نیز می شود که مسئول امنیت رئیس جمهور است. GSI ماموران مخفی و دستگاه های ضبط را برای Do Val فراهم می کند.

رئیس جمهور سابق برزیل، ژایر بولسونارو، برای ویزای توریستی شش ماهه آمریکا درخواست داد

آژانس اطلاعاتی برزیل، که فرماندهی GSI را بر عهده دارد، روز پنجشنبه این موضوع را رد کرد و گفت: “مطلقاً در هیچ ابتکاری مرتبط با امکان ضبط مکالمات وزرای دیوان عالی فدرال دخالتی ندارد.”

دفتر بولسونارو به درخواست CNN برای اظهار نظر پاسخ نداد. در واکنش به ادعاهای وال در جلسه سنا در روز پنجشنبه، پسر رئیس جمهور سابق، سن. فلاویو بولسونارو گفت: “باید شفاف سازی شود تا روایت ها بر واقعیت ها غلبه نکنند.”

وی افزود: واقعیت این است که در 31 دسامبر، رئیس جمهور بولسونارو ریاست جمهوری را ترک کرد.

لولا در دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری برزیل در ماه اکتبر با اختلاف اندکی پیروز شد، اما بسیاری از حامیان بولسونارو از پذیرش نتایج خودداری کرده‌اند و سرپیچی آنها در حمله به ساختمان‌های دولتی در برازیلیا در 8 ژانویه به اوج خود رسید.

خود بولسونارو تا 30 دسامبر علناً نتایج انتخابات را تأیید نکرد.

سیلویرا، یک افسر پلیس سابق که دوره کنگره او این هفته به پایان رسید، روز پنجشنبه به اتهامات نامربوط دستگیر شد، زیرا گفته می شود که او از دستورات دادگاه پیروی نکرده و در مانیتور الکترونیکی مچ پا دستکاری کرده است – نتیجه محکومیت در سال 2021 برای اقدامات ضد دموکراتیک. .

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر