سودان سازمان ملل و شرکایش برای تامین منابع در میان آتش بس شکننده تلاش می کنند

استفان دوجاریک در نشست عادی ظهر به خبرنگاران گفت که فرصت ارائه خدمات و پشتیبانی به میلیون‌ها سودانی که به دلیل شش هفته جنگ بین نیروهای ارتش ملی و شبه‌نظامیان قدرتمند رقیب آنها، RSF، رنج می‌برند، تنها در مناطق امکان‌پذیر است. جایی که آتش بس برقرار است

آرامش نسبی از زمان برقراری آتش بس میان ژنرال های متخاصم در جده در یک هفته پیش حاکم شده است، اما گزارش های خبری حاکی از آن است که شعله های آتش در روزهای اخیر ادامه آتش بس تحت نظارت آمریکا و عربستان را تهدید می کند.

کامیون های کمک رسانی در مسیر

«دفتر هماهنگی امور بشردوستانه (OCHA) گفت که برخی 20 کامیون حمل تدارکات از سوی صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) و سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) اکنون در راه خود امروز به بخش‌های مختلف سودان می‌رویم.»

در همین حال، برنامه جهانی غذا (WFP) دارد به بیش از 500000 نفر در 9 ایالت رسید با حمایت غذایی و تغذیه از زمان شروع مجدد توزیع در حدود سه هفته پیش.

WFP همچنین در حال برنامه ریزی توزیع است در دارفور مرکزی و ایالت شمالی. دیروز، کامیون‌های بارگیری شده با کمک‌های غذایی به وادی حلفا رسیدند و امروز در پورت سودان، برنامه جهانی غذا برای حدود 4000 مهاجر جدید شروع به تهیه غذا کرد. دوجاریک ادامه داد.

به گفته آژانس های سازمان ملل، شش نوزاد تازه متولد شده در بیمارستانی در شهر الدعین در شرق دارفور تنها در یک هفته به دلیل مشکلاتی از جمله کمبود اکسیژن در میان خاموشی برق جان خود را از دست دادند.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد که بیش از 30 نوزاد تازه متولد شده در بیمارستان از آغاز جنگ جان خود را از دست داده اند. دوجاریک ادامه داد. او گفت که WHO با ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در تماس است تا ببیند چه کاری می تواند برای حمایت انجام دهد.

نیمی از جمعیت نیاز به تعلق دارند

به گفته عبدو دینگ، عالی ترین مقام بشردوستانه سازمان ملل متحد در این کشور، تخمین زده می شود که 24.7 میلیون نفر یا نیمی از جمعیت، به کمک های بشردوستانه و حفاظت فوری نیاز دارند.

آقای. دینگ در بیانیه ای که اواخر روز چهارشنبه منتشر شد اشاره کرد که این تعداد وجود داشته است 57 درصد افزایش یافت از ابتدای سال.

وی گفت که شرکای مرتبط از ابتدای ماه مه تاکنون برای بیش از 500 هزار نفر در کشور غذا تهیه کرده اند و در صورت امکان برای صدها هزار آواره، آب، مراقبت های بهداشتی و حمایت های بهداشتی را تامین کرده اند.

آقای. دینگ بار دیگر تاکید کرد که افراد بشردوستانه آماده ارائه کمک به بیش از چهار میلیون نیازمند هستند و از مقامات مربوطه خواست تا به امدادگران اجازه دهند “سریع و ایمن” مواد را جابجا کنند.

در همین حال، سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرد که بیش از دو سوم بیمارستان‌ها به دلیل جنگ در سودان از کار افتاده‌اند، در حالی که در مناطقی که شاهد جنگ نبوده‌اند، تجهیزات پزشکی با کمبود منابع و کارکنان، سوخت و اکسیژن روبه‌رو هستند. و خدمات بانک خون

تجاوز جنسی، خشونت جنسی

پرامیلا پتن، نماینده ویژه سازمان ملل در امور خشونت جنسی در درگیری‌ها، همچنین نگرانی شدید خود را در مورد گزارش‌های متعدد خشونت جنسی علیه زنان و دختران، از جمله اتهامات تجاوز جنسی، توسط جنگجویان هر دو طرف ابراز کرد.

“من هستم از گزارش های در حال ظهور خشونت جنسی بسیار نگران شده است در بخش‌های مختلف سودان و از همه طرف‌های درگیری می‌خواهد که از حقوق بشر و قوانین بشردوستانه بین‌المللی پیروی کنند، و به‌ویژه تضمین توقف فوری و کامل تمام خشونت ها علیه غیرنظامیاناز جمله خشونت جنسی، طبق تعهدات مربوطه آنها» که در شرایط آتش بس انجام شده است.

او گفت که “ضروری است که دسترسی بدون محدودیت به خدمات توسط همه طرف ها تضمین شود” و از آنها خواست که فورا”دستورات شدید فرماندهی صادر کنید که خشونت جنسی را که علیه نیروهای خودی انجام می شود ممنوع می کند و همچنین گروه ها و افرادی که در کنار آنها می جنگند یا تحت فرمان آنها، و مکانیسم هایی را برای نظارت کافی بر رفتار همه عناصر مسلحی که تحت کنترل خود دارند، ایجاد کنند.»

Makayla Massey

کاشف برنده جایزه کل معتاد زامبی. متعصب فرهنگ پاپ بی عذرخواهی. تواهولیک.

تماس با ما