(عکس) پروژه ملی احیاء و لایروبی خلیج گرگان

خلیج گرگان یکی از بزرگترین مخازن آب شیرین متصل به دریای خزر است و بقای بسیاری از موجودات زنده در بزرگترین دریاچه کره زمین به اتصال آن به دریا بستگی دارد. خلیج گرگان، بزرگترین خلیج دریای خزر، اولین گروه برکه های جهان است که در فهرست برکه های کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است، اما کاهش سطح آب دریای خزر در سال های اخیر بیشترین کاهش را داشته است. تهدید مهم خلیج گرگان که بسیاری از چالش های دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد

در همین راستا اخیرا طرح تسهیل تبادل آب بین دریا و خلیج گرگان و عملیات لایروبی در خلیج گرگان به منظور جلوگیری از خشک شدن و شوری حوضچه میانکالا با پیگیری گلستان به تصویب رسید. مسئولان استاندارد و فعالان محیط زیست و طرح تسهیل تبادل آب هم اکنون در حال اجراست

خشکسالی و تغییر رژیم آب، تغییر کاربری اراضی حوضچه و رفتار بهره برداری، ورود پسماندهای صنعتی، کشاورزی و شهری، تخریب ناشی از فشار روزافزون جمعیت بر برکه، اجرای طرح های توسعه در غرب. و شمال غرب حوضچه رسوب گذاری و سایر عوامل طبیعی اثرات مخربی بر برکه دارد که این اکوسیستم دارای اثرات مخربی است اما کاهش سطح آب دریای خزر در سالهای اخیر مهمترین تهدید برای خلیج گرگان است که بسیاری از چالش های دیگر را تحت تاثیر قرار داده است. خلیج گرگان از آنجا که در تکثیر ماهیان، ماهیان استخوانی و غضروفی، جذب پرندگان مهاجر و حفظ چرخه حیات دریای خزر کارکرد اقتصادی و اکولوژیکی دارد، بر اقتصاد جوامع محلی نیز تأثیر مستقیم و مهمی دارد.

از آنجایی که جریان در خلیج گرگان افقی و از شرق به غرب است و چندان قوی نیست، این خلیج قادر به راندن رسوبات به سمت دریای خزر نیست و در نتیجه ارتباط آب دریا و خلیج را افزایش می دهد. گرگان باعث ورود رسوب بیشتر به خلیج گرگان می شود با ورود رسوب بیشتری به خلیج گرگان، عمق خلیج سریعتر کاهش می یابد و سرعت خشک شدن خلیج افزایش می یابد که در نهایت منجر به نابودی کامل اکوسیستم این منطقه می شود.

با توجه به اینکه زندگی و معیشت مردم بندرترکمن، بندرگز و همه مردم گلستان با بقای خلیج گرگان پیوند خورده است، در سفر هیئت دولت به گلستان و دستور مستقیم رئیس جمهور بر اساس احیای خلیج گرگان، سازمان بنادر و دریانوردی کیشور را مطالعه کرد پس از 8 سال این دستور محقق شد. در حال حاضر برای پاکسازی و لایروبی خلیج گرگان 40 دستگاه ماشین آلات در منطقه حضور دارند که این عملیات توسط پیمانکار پروژه، قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در حال انجام است.

عکاس: محمد عطایی

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما