کودکان در آفریقا پنج برابر کمتر احتمال دارد که اصول اولیه را بیاموزند گزارش جدید

توانایی سیستم‌های آموزشی برای تضمین مهارت‌های سوادآموزی حتی ابتدایی برای دانش‌آموزان خود در چهار کشور از 10 کشور آفریقایی طی سه دهه گذشته کاهش یافته است.

این یافته‌ها در اولین مجموعه سه قسمتی از گزارش‌های Spotlight درباره یادگیری بنیادی در آفریقا به نام منتشر شده است متولد شده برای یادگیری، منتشر شده توسط گزارش نظارت بر آموزش جهانی (GEM) در یونسکو، انجمن توسعه آموزش در آفریقا (ADEA) و اتحادیه آفریقا.

مانوس آنتونینیس، مدیر گزارش GEM، می‌گوید در حالی که هر کودکی برای یادگیری به دنیا می‌آید، اگر گرسنه باشد، کتاب درسی نداشته باشد یا به زبانی که به آن آموزش داده می‌شود صحبت نکند، نمی‌تواند این کار را انجام دهد.

عدم حمایت اولیه از معلمان یکی دیگر از عوامل کلیدی است.

درس برای همه

وی افزود: “هر کشوری باید از همتایان خود نیز یاد بگیرد.” آنتونینوس ما امیدواریم که این گزارش Spotlight، وزارتخانه‌ها را راهنمایی کند تا برنامه‌ای روشن برای بهبود یادگیری، ایجاد چشم‌اندازی برای تغییر، همکاری نزدیک با معلمان و رهبران مدارس و استفاده مؤثرتر از منابع خارجی داشته باشند.»

این گزارش شامل داده‌های گزارش‌های کشوری همراه است که با مشارکت وزارتخانه‌های آموزش در جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC)، غنا، موزامبیک، رواندا و سنگال و مجموعه‌ای از مطالعات موردی دیگر در این قاره تهیه شده است.

آلبرت نسنگیوموا، دبیر اجرایی ADEA گفت: «آفریقا گذشته پیچیده‌ای دارد که بخش‌هایی از آن را با پراکندگی زبانی، درگیری، فقر و سوءتغذیه بر جای گذاشته است که بر توانایی سیستم‌های آموزشی برای تضمین تکمیل اولیه عمومی و یادگیری پایه تأثیر گذاشته است». .

فرصت جدید

“مشارکت ما به همراه وزارتخانه های آموزش و پرورش برای کمک به یافتن راه حل های موثر بر این موضوع تمرکز می کند. پیامدهای اجتماعی و اقتصادی نتایج کم یادگیری برای آفریقا ویرانگر است. یافته‌های این گزارش به ما این فرصت را می‌دهد تا راه جدیدی را برای پیشرفت و یادگیری از یکدیگر پیدا کنیم.»

این گزارش نشان می‌دهد که علاوه بر چالش‌های اجتماعی-اقتصادی، دسترسی محدود به کتاب‌های درسی با کیفیت خوب، عدم حمایت مناسب معلمان، آموزش ناکافی معلمان و ارائه راهنمای معلمان، مانعی برای پیشرفت در کشورهای جنوب صحرای آفریقا بود.

دانش آموزان در کلاس مدرسه ای در کایا، بورکینافاسو شرکت می کنند.

© یونیسف/وینسنت ترمو

دانش آموزان در کلاس مدرسه ای در کایا، بورکینافاسو شرکت می کنند.

نشانه های امیدوار کننده

مداخلات اخیر نشان می دهد که اگر تلاش ها بر روی شیوه های کلاس درس مبتنی بر شواهد متمرکز شود، پیشرفت ممکن است.

اقدامات مثبت برجسته شده در این گزارش و سایر تجربیات به یک مکانیسم یادگیری همتا در زمینه یادگیری بنیادی، میزبانی شده توسط AU که در کنار این گزارش راه اندازی شده است، وارد می شود. استفاده از تجزیه و تحلیل آموزش برای شبکه نتایج (LEARN)، بر اساس استراتژی آموزش قاره ای برای خوشه های آفریقا.

محمد بلهوسین، کمیسر اتحادیه آفریقا برای آموزش، علم، فناوری و نوآوری گفت که همه‌گیری کووید-19 تلاش‌ها برای اطمینان از داشتن مهارت‌های اساسی در خواندن و ریاضیات همه کودکان را خنثی کرده است.

“به همین دلیل است که تمرکز بر آموزش پایه در پلت فرم گفتگوی سیاست استراتژی قاره ما ضروری است. کار از شبکه LEARN جدید در مورد آموزش پایه در AU که این هفته راه اندازی شد، از تجربیات کشورها استفاده می شود تیکلاه در مجموعه گزارش های Spotlight شرکت کرده اند.

توصیه های کلیدی:

  1. به همه بچه ها یک کتاب درسی بدهید: اطمینان حاصل کنید که همه کودکان دارای مواد آموزشی هستند که مبتنی بر تحقیق و توسعه محلی هستند. داشتن کتاب درسی خود می تواند نمرات سواد کودک را تا 20 درصد افزایش دهد. سنگال سخنرانی pour tous پروژه تضمین کرد که کتاب های درسی از کیفیت بالایی برخوردار هستند. بنین به دلیل اصلاحات در برنامه درسی و کتاب های درسی در سراسر سیستم که آموزش های صریح تر و مستقیم تری را برای معلمان ارائه کرده است مورد تحسین قرار می گیرد.
  2. به همه کودکان به زبان مادری آموزش دهید: به همه کودکان این فرصت را بدهید که خواندن را به زبانی که می فهمند بیاموزند. در 16 کشور از 22 کشور، حداکثر یک سوم دانش آموزان به زبان مادری خود آموزش می بینند. گسترش اخیر آموزش دوزبانه موزامبیک حدود یک چهارم مدارس ابتدایی را تحت پوشش قرار می دهد و کودکانی که تحت رویکرد جدید یاد می گیرند نتایجی 15 درصد بیشتر از کودکانی که به یک زبان یاد می گیرند به دست می آورند.
  3. برای همه کودکان یک وعده غذایی مدرسه فراهم کنید: به همه کودکان حداقل شرایط یادگیری را بدهید: دانش آموزان گرسنه در مدرسه صفر. امروزه از هر سه دانش‌آموز دبستانی در آفریقا فقط یک نفر غذای مدرسه دریافت می‌کند. رواندا متعهد شده است که وعده های غذایی مدرسه را برای همه کودکان از دوره پیش دبستانی تا دوره متوسطه پایین ارائه کند که 40 درصد هزینه ها را پوشش می دهد.
  4. برای بهبود یادگیری، برنامه ای روشن تهیه کنید: تعریف استانداردهای یادگیری، تعیین اهداف و نظارت بر نتایج برای اطلاع رسانی به چشم انداز ملی. اطلاعاتی در مورد سطح یادگیری دو سوم کودکان در سراسر منطقه وجود ندارد. این نشان دهنده 140 میلیون دانش آموز است. پروژه پاسخگویی غنا برای نتایج یادگیری، بر روی چارچوبی برای پاسخگویی یادگیری کار می کند.
  5. ظرفیت معلم را توسعه دهید: اطمینان حاصل کنید که همه معلمان از طریق آموزش و راهنمایی معلمان از زمان کلاس به طور موثر استفاده می کنند. یک مطالعه اخیر که 13 کشور را پوشش می دهد، 8 مورد آن در جنوب صحرای آفریقا، نشان می دهد که پروژه هایی با راهنمای معلمان به طور قابل توجهی باعث افزایش روانی خواندن می شود.
  6. معلم-رهبران را آماده کنید: سازوکارهای حمایتی تجدید ساختار ارائه شده به معلمان و مدارس. این بخوانیم برنامه در کنیا، که حمایت و نظارت مدرسه را با رهبری مؤثر ترکیب می‌کرد، پیشرفت‌هایی معادل یک سال تحصیلی اضافی برای کودکان داشته است.
  7. از همسالان بیاموزید: تقویت مکانیسم های کشورها برای به اشتراک گذاشتن تجربیات در زمینه سواد پایه و حساب.
  8. تمرکز بر نهادسازی: تغییر از پروژه ها به تامین کالاهای عمومی که از یادگیری بنیادی حمایت می کنند

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما