یک ایرانی اولین جنایت را در میان ستاره ها شکار می کند

فرارو- تیمی از دانشگاه هاروارد امیدوارند تکه‌هایی از یک سنگ بین‌ستاره‌ای – معروف به CNEOS 2014-01-08- را که در 8 ژانویه 2014 به زمین برخورد کرد، پیدا کنند. امیر سراج، فیزیکدان برجسته دانشگاه هاروارد که مسئولیت این تیم را بر عهده دارد، می گوید که چنین کشفی می تواند اولین تماس انسان با جسمی خارج از منظومه شمسی باشد.

لطفا فرار کنید دانشمندان می گویند که در اوایل سال 2014، این کشتی در 160 کیلومتری سواحل پاپوآ گینه با زمین برخورد کرد و سپس در اقیانوس غرق شد. در آن زمان امیر سراج یک مطالعه تحقیقاتی انجام داد که در سال 2019 منتشر شد و منشا بین ستاره ای این جنایت را تا 99 درصد تایید کرد، اما تا سال 2022 که فرماندهی فضایی ایالات متحده این مطالعه را تایید کرد، جدی گرفته نشد. با این حال، اکنون به نظر می رسد که CNEOS 08-01-2014 با عرض 1.5 فوت (0.5 متر) اولین جرم بین ستاره ای کشف شده در منظومه شمسی است.

امیر سراج

امیر سراج، استاد فیزیک دانشگاه هاروارد

دانشمندان می گویند که تصور می شود CNEOS 2014-01-08 از منظومه ستاره ای دیگری باشد، زیرا با سرعت 37.2 مایل در ثانیه (60 کیلومتر در ثانیه) نسبت به خورشید حرکت می کرد. سراج گفت: در فاصله زمین تا خورشید، هر جسمی که سریعتر از حدود 42 کیلومتر در ثانیه (26 مایل در ثانیه) حرکت کند، در مسیر بی نهایت فرار از خورشید قرار می گیرد. این بدان معنی است که CNEOS 2014-01-08 به وضوح از حد مجاز سرعت برای عملکرد محدود فراتر رفته است [و]این سیاره در طول مسیر با هیچ سیاره دیگری برخورد نکرد، بنابراین باید از خارج از منظومه شمسی سرچشمه گرفته باشد.

این دانشمندان اکنون پروژه ای به ارزش 1.5 میلیون دلار را برای استخراج یک شهاب سنگ از اعماق اقیانوس با استفاده از مقیاس بزرگ راه اندازی کرده اند. سراج می‌گوید: بیشتر شهاب‌سنگ‌ها حاوی مقدار کافی آهن هستند که می‌خواهیم از آن برای سفرهای اقیانوسی استفاده کنیم. این خداوند توسط یک کشتی مخصوص به نام جلیل به منطقه آورده خواهد شد. منطقه کاوش نیز در حدود 186 مایل (300 کیلومتر) شمال جزیره مانوس در دریای بیسمارک در جنوب غربی اقیانوس آرام است.

یک ایرانی اولین جنایت را در میان ستاره ها شکار می کند

یافتن چنین فضای بین ستاره ای با این ابعاد می تواند بینش شگفت انگیزی از اسرار جهان به دانشمندان بدهد. تا پیش از این، ستاره شناسان تنها به حباب های بین ستاره ای دسترسی داشتند که بیشتر آنها از طریق برنامه های کاوشگر فضایی به دست می آمدند. سراج می گوید؛ تا به حال تنها راه دسترسی به فضای بین ستاره ای برنامه فضایی بسیار گران قیمت بود که می توانست تا یک میلیارد دلار هزینه داشته باشد اما هزینه اکتشاف در برنامه ما فقط 1.5 میلیون دلار است که قطعا مقرون به صرفه تر است.

منبع: livescience

نویسنده: مصطفی جرفی-فرارو

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون